A hajós gyakorlatokról

Ahogyan az élet minden területe, a hajózás is tartogat meglepetéseket. Ezek egy része gondos tervezéssel elkerülhető, erről szól a gyakorlás egyik fele. A másik fele arról, amit a legtöbb, jogosítványszerzésre felkészítő tanfolyam a legnagyobb alaposság és körültekintés mellett sem tud lefedni, és ezek többnyire a "mi-van-ha" esetek.

Tényleg nincs két egyforma nap a tengeren, erről a természet gondoskodik.

Mire figyelj, mielőtt horgonyzáshoz készülsz, és mit tehetsz, ha nem a terveidnek megfelelő a kiválasztott hely, vagy nem tart a horgony?

Hogyan állj meg fürdeni, ebédelni, pihenni a rád bízott társasággal a nyílt vízen, ha nagy a mélység, nem horgonyozhatsz, és még a szél is fúj?

Milyen előkészületeket tegyél, ha az éjszakát bójára kötve szeretnétek eltölteni? Mikor mondhatjuk viszonylag nagy magabiztossággal, hogy a hajónk menetkész? Mit vigyünk magunkkal, mit ne? Hogy néz ki egy éjszakai vitorlázás? Mit tehetsz, ha ráfeszült egy sottkötél a csörlőre, erős a szél, és már nagyon kellene takkot váltani? Hogyan indulsz el a kikötőből szűk helyről, kellemetlenkedő oldalszélben, ráadásul orrsugár sincs a hajón, vagy nem működik? Reffelnél, de pont akkor akad el a nagyvitorla betekerő, hogyan tovább?

Milyen óvintézkedéseket célszerű megtenni, ha az előre jelzetthez képest jobban erősödik a szél és a hullámzás?

Egyáltalán, hogyan tervezd meg az utat és hogyan reagálj a változásokra?

Velünk megtanulhatsz ezekre az esetekre felkészülni, hajózás közben pedig határozottan, kapkodás nélkül döntést hozni és higgadtan cselekedni.

Ha mindez különösebben nem izgat, akkor csak szimplán gyere, és élvezd a napsütést és a kék tengert, a delfinek látványát és a csodás falvakat, a többi legyen a mi gondunk!